IX tarptautinis akordeonistų konkursas „ASCOLTATE 2009“

Grand prix laureatai ansamblis “Concertino” (Moldova)

Birželio 5 – 7 dienomis Prienų kultūros centre vyko IX tarptautinis akordeonistų konkursas „ASCOLTATE 2009”, kurį organizavo Kauno krašto akordeonistų draugija kartu su Prienų rajono savivaldybės Veiverių Antano Kučingio meno mokykla.

Italų kalboje žodis “ascoltate” reiskia “paklausykite”. O paklausyti tikrai buvo ko – per tris dienas Prienų kultūros centro scenoje pasirodė per 300 muzikantų. Čia griežė jaunieji akordeono virtuozai solistai, įvairių sudėčių ansambliai ir orkestrai, skambėjo ne tik klasikinė, šiuolaikinė, bet ir lengvoji muzika. Dalyviai buvo atvykę ne tik iš visos Lietuvos, bet  ir iš Latvijos, Estijos, Čekijos, Austrijos, Slovėnijos, Didžiosios Britanijos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos, Suomijos. Dalyviai varžėsi 16 kategorijų pagal amžių ir atliekamą muziką. Atlikėjus vertino penki pasaulinio garso akordeono muzikos ekspertai: profesorius, kompozitorius, atlikėjas Viatčeslav Semionov (Rusija, vertinimo komisijos pirmininkas), pasaulinės akordeonistų asociacijos (CIA, IMC UNESCO) vice prezidentas Raymond Bodell (Didžioji Britanija), Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rektorius, profesorius Eduardas Gabnys (Lietuva), italų akordeonistas, kompanijos „Suoni S.r.l“ prezidentas Mirco Patarini (Italija) ir puikus akordeonistas, atlikėjas, Karintijos akordeonistų asociacijos pirmininkas, Klagenfurto konservatorijos profesorius Roman Pechmann (Austrija).

Konkursas vyko tris dienas.Nuo pat ryto iki vakaro skambėjo akordeonu atliekama muzika, o vakarais klausytojus lepino profesionalų atliekami kūriniai.Po pirmos įtemptos konkursinės dienos birželio 5 – osios, Prienų kultūros centro disko salėje karaliavo džiazo improvizacijos bei buvos atliktas specialiai šiam konkursui Arno Mikalkėno sukurtaas „Prienai blues“. Koncertavo džiazo trio: Arnas Mikalkėnas (akordeonas), Nerijus Ardzevičius (bosinė gitara) ir Evaldas Andziulis (mušamieji). Skambėjo projektas „nuo swingo iki Bibopo“.Šie puikiai atliekami džiazo kūriniai pakerėjo žiūrovus ir tapo logišku darbo dienos pabaigos akordu. Be galo džiugu, kad turime unikalų džiazo muzikos atlikėją, improvizatorių, turintį savo stilių ir originalų braižą, puikų akordeonistą Arną Mikalkėną, kuris be abejonės yra vienas ryškiausių šių dienų jaunosios kartos džiazmenų Lietuvoje.

Birželio 6d. po konkurso perklausų visi skubėjome į Kauno filharmoniją. Čia bendradarbiaujant su Kauno Pažaislio muzikos festivaliu buvo organizuotas koncertas „Pažaislio festivalis atranda akordeoną“, kuriame muzikavo ir mūsų vertinimo komisijos pirmininkas Viatčeslav Semionov, kuris kartu su Kauno simfoniniu orkestru atliko savo kompoziciją „Freskos“.

Birželio 7 d. Prienų kultūros centras buvo sausakimšas nuo klausytojų ir atlikėjų – čia visą dieną varžėsi įvairių sudėčių ansambliai bei orkestrai. Smagu, kad sulaukėme net 6 orkestrų – dviejų iš Lietuvos, dviejų iš Latvijos, po vieną iš Lenkijos ir Moldovos.Orkestrų pasirodymai vainikavo ir užbaigė konkurso perklausas.

Po visų perklausų ir rezultatų paskelbimo vakare vyko iškilmingas konkurso laureatų koncertas ir apdovanojimai.Dalyviai varžėsi  šešiolikoje kategorijų. Kiekvienos kategorijos Grand prix, pirmų, antrų ir trečių vietų laureatai ir jų mokytojai buvo apdovanoti diplomais, vertingais prizais arba piniginėmis premijomis. Apdovanojimų ceremonijoje vertinimo komisijos pirmininkas Viatčeslavas Semionovas sakė, kad jam seniai teko per tokį trumpą laiką išklausyti tiek daug atlikėjų ir juos vertinti.Jis dėkojo atlikėjų mokytojams ir konkurso organizatoriams, kurie padarė viską, kad konkursas vyktų sklandžiai, ir linkėjo, kad akordeonas ir toliau klestėtų Lietuvoje.Atlikėjas, kompozitorius Viatčeslavas Semionovas su Kauno krašto akordeonistų draugija palaiko glaudų ryšį nuo 1996 m. CIA vice prezidentas Raymond Bodell perdavė linkėjimus nuo asociacijos vadovų ir teigė, kad šis konkursas – festivalis yra profesionaliai organizuotas ir aukšto lygio renginys, reprezentuojantis lietuvišką akordeono mokyklą pasaulyje. Palinkėjo, kad vieną dieną Kaune būtų organizuojamas prestiziškiausias pasaulio akordeonistų konkursas „Coupe Mondiale“ (pasaulio taurė).

Žiūrovus sužavėjo laureatų koncerte pasirodęs mažasis virtuozas iš Didžiosios Britanijos Aleksander Bodell (varžėsi B1 kategorijoje), Marija Obukhova iš Maskvos (A3, B3), Audrius Daučianskas iš Kauno B3, Laimonas Salijus (A5), duetas iš Baltarusijos Alesia Kozhukh ir Natalija Litvinchyk (C2) ir ypač publiką pakerėjo akordeonistų ansamblis iš Moldovos „Concertino“ (E kategorija).

Kaip teigia Kauno krašto akordeonistų draugijos pirmininkė Gražina Lukošienė – šis konkursas pavyko ir parodė koks puikus ir universalus muzikos instrumentas yra akordeonas, galintis pakerėti kiekvieną.

Organizatorių vardu dar kartą dėkojame rėmėjams, prisidėjusiems prie šio renginio:

Prienų rajono savivaldybei, Kultūros rėmimo fondui, UAB „Senukai“, UAB „Pastogė“, UAB „Rūdupis“, ponams Vilmai ir Arūnui Vaidogams, kompanijai „Suoni s.r.l.“ (www.scandalli.com),  kompanijai „Voci Armoniche“ (www.vociarmoniche.it),   kompanijai „Pasco Italia“ (www.pascoita.icom),   informaciniams partneriams www.akordeonas.lt, „Intermusik“, laikračiams „Krašto vitrina“, „Naujasis Gėlupis“, „Gyvenimas“, LTV laidai „Panorama“.

Dėkojame visiems konkurso dalyviams ir jų mokytojams, linkime nuolatos pelnyti naujų laimėjimų ir pripažinimo Lietuvoje ir pasaulyje.

Iki naujų susitikimų.

 

Pagarbiai Kauno krašto akordeonistų draugijos pirmininkės pavaduotojas Mindaugas Labanauskas.