Kauno krašto akordeonistų pasirodymas Bosnios ir Hercegovinos tarptautiniame akordeonistų konkurse

Kauno krašto akordeonistų pasirodymas Bosnios ir Hercegovinos tarptautiniame akordeonistų konkurse

Ankstų antros Šv. Velykų dienos rytą, Kauno krašto akordeonistų draugijos narių delegacija, vadovaujama draugijos pirmininkės akordeono dėstytojos Gražinos Lukošienės, pirmą kartą išvyko į dar mažai Lietuvos akordeonistams pažįstamą šalį Bosnią ir Hercegoviną, kurios mieste Istočno Sarajeve balandžio 27-30 dienomis turėjo vykti II – asis tarptautinis akordeonistų konkursas. Apie įspūdingus Balkanų šalių akordeonistų pasirodymus tarptautiniuose konkursuose žinojome gana daug, buvome girdėję ir patys, todėl jautėmės lyg ėriukai vykdami į vilkų olą. Kelionės metu drąsinome vieni kitus, kad reikia pasirodyti tvirtai, nuotaikingai, mes galime būti įdomūs tuo, kad turime savo grojimo akordeonu mokyklą.

Atvykus į Istočno Sarajevą, mus pasitiko malonūs ir paslaugūs žmonės. Nuo pirmųjų konkurso dienų jautėme ypatingą organizatorių dėmesį, žavėjomės puikiu konkurso organizavimu, stebėjomės valdžios institucijų dėmesiu konkursui ir akordeonui. Labiausiai nustebino konkurso atidarymo koncertas, po kurio visiems susirinkusiems į atidarymo iškilmes buvo surengtos puikios vaišės. Čia buvo lygūs visi: jaunieji atlikėjai, mokytojai, komisijos  nariai, kviestiniai svečiai ir net klausytojai. II – ąjį tarptautinį akordeonistų konkursą „Akordeon Art“ organizavo Istočno Sarajevo universiteto Muzikos Akademija bei Akademinės Muzikos asociacija „Novi Zvuk“, organizaciniam komitetui vadovavo Muzikos Akademijos dekanas profesorius Zoran Rakič, kuris vadovauja ir šalies akordeonistų asociacijai. Konkurse dalyvavo apie 200 akordeonistų iš 16 šalių, dalyviai varžėsi I-IX amžiaus grupių solistų kategorijose. Pirmieji pasirodymai konkurse ir pirmieji rezultatai buvo džiuginantys ir suteikiantys pasitikėjimo savo jėgomis Kauno krašto  akordeonistų atstovams ir jų mokytojams. Visose kategorijose buvo laureatų, puikiai pasirodė konkurse ir I – ąsias vietas iškovojo Matas Barakauskas (III kategorija), Pranciškus Macevičius (III kategorija), Akvilė Volbergaitė (IV kategorija), Kazimieras Buškus (IV kategorija) ir Islanda Kaušiūtė (V kategorija). Vyriausi konkurso dalyviai iš Lietuvos Tautvydas Jurkša ir Agnė Daučianskaitė Kauno J. Gruodžio konservatorijos moksleiviai, varžęsi VIII – oje kategorijoje laimėjo II – ąsias vietas. Daugiausia džiaugsmo suteikė paskutinioji konkurso diena, kada varžėsi jauniausi akordeono muzikos atlikėjai. I – osios  kategorijos Laureato vardą ir „Pigini“ firmos įsteigtą piniginį prizą laimėjo Timonas Krasauskas Kėdainių muzikos mokyklos mokytojos Lilijos Labeckienės mokinys. Timonas buvo apdovanotas ir  Australijos akordeono mokytojų asociacijos įsteigtu pereinamuoju prizu. Kad lietuvška akordeono mokykla yra gerai vertinama tarptautiniame lygmenyje, rodė ne tik mūsų atlikėjų rezultatai, bet ir tai, kad akordeono mokytoja ekspertė Gražina Lukošienė buvo paskirta teisėjauti aukščiausios IX – tos kategorijos atlikėjų komisijoje. Šios kategorijos žiuri nariai buvo gerai žinomi akordeono specialistai Boris Jegorov iš Rusijos, Vojin Vasovič iš Serbijos, Tatjana Marks iš Australijos. Vakarais vyko puikių akordeonų virtuozų koncertai. Klausėmės Vladimiro Pligovkos iš Baltarusijos ir Aleksandro Skliarovo iš Rusijos koncertinių programų.

Po atliktos konkurso programos dalyviai ne tik klausėsi kitų šalių atlikėjų pasirodymų, bet vyko į ekskursiją po Sarajevo miestą. Jau praėjo 15 metų po karo, tačiau su siaubu žiūrėjome į kulkų suvarpytus daugiaukščių namų šonus, priemiesčiuose dar stovinčius apleistus namus be  šeimininkų, tiesiog kiemuose palaidotų žmonių kapinaites. Vis klausėme savęs, ką žmonėms duoda karas? Akivaizdu, kad nėra nei laimėtojų nei pralaimėtojų, karas visus palietė skausmingais išgyvenimais, nes mieste ir toliau gyvena musulmonai, katalikai, stačiatikiai, žydai  kartu. Ekskursijos vadovė pasakojo apie išgyventą Sarajevo blokadą, kuri buvo ilgesnė, nei Leningrado blokada per II – ąjį pasaulinį karą, apie tūkstančius žuvusių vaikų, apie žiemomis sukūrentus šimtamečius parkų medžius bei namuose buvusius baldus. Po ekskursijos supratome, kodėl toks puikus muzikos spalvų suvokimas bei gilus jausmų išgyvenimas šių tautų atlikėjų programose.

Grįždami namo žavėjomės nuostabiais Kroatijos vaizdais, baltais kalnais, nuostabaus žalumo Adrijos jūros vandeniu ir džiaugėmės, kad turime akordeonistų draugiją, puikius jos vadovus, kurių dėka mūsų jaunimas gali jaustis lygūs su kitais visuose tarptautiniuose renginiuose ir drąsiai tarti „aš esu iš Lietuvos“.

KAD sekretorė Reda Labanauskienė

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Naujausi įrašai